סמים​

עבירות סמים

נכון לעת הנוכחית, עבירות הסמים לסוגיהן הן הנפוצות ביותר מכלל “פשעי הרחוב” ובשל כך, משטרת ישראל ורשויות האכיפה משקיעים את מלוא מרצם ומשאביהם, כמעט ללא פשרות, למיגור התופעה והעמדת החשודים בה לדין. כך למשל, בשנת 2019 נפתחו כ- 33,000 תיקים כנגד חשודים בעבירות הסמים השונות (שימוש עצמי, החזקה שלא לצריכה עצמית, סחר, ייצור או ייבוא סמים מחו”ל). סוג העונש וחומרתו תלויים כמובן בסוג הסם וכמותו, אך לצד זאת ישנה חשיבות עליונה ובמקרים רבים אף מכריעה, לפצע פיו הראשון של החשוד והתנהלותו בחקירת המשטרה. 

פנייה מיידית לעורך דין המתמחה בתחום עבירות הסמים עשויה במרבית המקרים להעניק לחשוד ייתרון משמעותי בהליך הפלילי שעתיד לבוא, ובמקרים מסויימים אף למוטט את תיק כנגדו ובכך למנוע הגשת כתב אישום. ואילו, במקרים בהם כבר הוגש כתב אישום, הסתייעות בעורך דין המתמחה בתחום הסמים הינה הכרחית ובגדר חובה עבור נאשם שחרד לגורלו.

Drug addiction, syringe and cooked heroin on spoon

שימוש עצמי

כפי שנרמז כבר קודם, הגם כשמדובר כמות סמים מינורית מידת הרחמים של רשויות האכיפה כלפי המחזיק או המשתמם בהם הינה דלה ביותר. אמנם עבירת שימוש לשם צריכה עצמית היא ה”קלה” ביותר מבין העבירות שבפקודת הסמים המסוכנים, אך אין לזלזל בה כלל היות והעונש לצידה הינו 3 שנות מאסר. 

על פי האמור בתוספת לפקודת הסמים המסוכנים, כמות הסם המוגדרת כשימוש עצמי שונה בין סוגי הסם, כך למשל, החזקת 15 גרם של קנאביס נחשבת היום ככמות לצריכה עצמית ולצידה סקצייה כספית (קנס), כמות של 0.3 גרם של סם מסוג קוקאין נחשבת ככמות לצריכה עצמית וכמות של 0.3 גרם הרואין גם כן נחשבים לכמות סם לצריכה עצמית.

ישנה נטייה להניח בקרב משתמשי הסמים כי עבירת השימוש העצמי היא כזו שלא מתגלגלת לכדי הגשת כתב אישום בגינה, הנחה זו מתבססת על הערכות שגויות לפיהן רשויות האכיפה “מחפשות” למצות את הדין עם סוחרי הסמים בלבד ו/או מתוך אמונה כי השימוש העצמי אינו פוגע בחברה אלא במשתמש עצמו אשר לו שמורה האוטונומיה בעניין זה ולכן, מיצוי הדין עמו אינו עניין לציבור. בגין הנחות שגויות אלה רבים ממשתמשי הסמים נמנעים מהיוועצות מוקדמת עם עורך דין מנוסה בתחום הסמים וכמעבור זמן קצר מוצאים עצמם מתמודדים עם כתב אישום שלעיתים אף כולל סנקציית מאסר מאחורי סורג ובריח.

החזקה שלא לצריכה עצמית

חשוב לציין כי מבחינת מדרג חומרת הענישה, עבירת ההחזקה שלא לצריכה עצמית נחשבת לחמורה ביותר ולצידה עונש מקסימלי של 20 שנות מאסר. אך למרות האמור והלכה למעשה, בתי המשפט בבואם להכריע בסוגיית העונש, נוטים לפסוק עונש מופחת מזה הקבוע לצידה של העבירה והישג זה נזקף, ללא ספק, לזכותם של עורכי הדין המתמחים בעבירות הסמים השונות.

עם השנים, הצליחו עורכי הדין להנחיל לבתי המשפט את התזה לפיה בנסיבות מסוימות, עבירת ההחזקה שלא לצריכה עצמית כשלעצמה, אינה רחוקה מעבירת השימוש העצמי ועורך דין המנוסה בתחום יצליח לשכנע אף את גורמי התביעה בטרם אלה הגישו כתב אישום, כי הלקוח שלו אמנם נתפס עם כמות גדולה ממה שהוגדר בחוק, אך עדיין הסם נועד לשימושו האישי.

סחר בסמים

עבירת הסחר בסמים ללא ספק נמנת עם העבירות החמורות ביותר בספר החוקים הישראלי ולצידה עונש של 20 שנות מאסר. ככל שמדובר בסחר, גורמי האכיפה עושים מאמצים כבירים על מנת להביא הנאשם לכדי מאסר ממושך, בין היתר עושים שימוש בהאזנות, פריצה למכשירי טלפון ושחזור מידע שנמחק.

סוג הסם הינו פקטור משמעותי בעבירת הסחר. בעוד שאדם שנתפס עם 100 גרם קנאביס המחולקים לשקיות שקולות והורשע בגין כך בעבירת הסחר, צפוי לו עונש הנע בין של”צ לבין מספר חודשי מאסר שיכול ויומרו לעבודות שירות (תלוי נסיבותיו של הנאשם, עברו הפלילי וכו’), לעומתו אדם אחר שנתפס עם כמות זהה של סם מסוג קוקאין בנסיבות זהות, צפוי לעונש שעשוי להגיע אף לשנות מאסר ממושכות. 

ניתן לומר בזהירות כי כל כתבי האישום העוסקים בעבירת הסחר בסמים, כוללים בתוכם אישום של החזקת סם שלא לצריכה שתפקידו לשמש מעין “תעודת ביטוח” עבור גורמי התביעה. כך שאם יצליח הנאשם באמצעות עורך דינו, להפריח את עבירת הסחר, יהיה ניתן להרשיעו לכל הפחות, בעבירת ההחזקה שלא לצריכה עצמית – יש לציין כי עורך דין המנוסה בתחום, בנסיבות מסוימות, יצליח למוטט גם אישום זה ולסיים את התיק בהרשעה על שימוש עצמי בלבד.

ישנה חשיבות עליונה לשכור שירותיו של עורך דין המומחה בתחום אשר פועל במחוז בו מתנהלת החקירה או מוגש בו כתב האישום. לדוגמה, עורך דין שפועל באזור השרון לרבות בעיר נתניה, לו הירכות רבת שנים עם גורמי האכיפה בעיר ועם אופן עבודתם, זהו ללא ספק ייתרון משמעותי עבור הלקוח.

אנו נעזור לכם בתהליך, השאירו פרטים וקבלו ייעוץ דיסקרטי